Knihy literární soutěže Kenyho VOLEJ

2020
Vlnožrouti

(DPC 312,- Kč)

přímo od nás jen za

215,– Kč

Flint tahá policajty za nos jak na vodítku, Tom zjišťuje, že vodáctví neprospívá milostnému životu a noční budíček Míše změní pohled na svět.

Je možné celé vodáctví zaklít do jedniček a nul?

A dokáže láska k vlasti přemoci Fernet?


 

Ukázka z povídky

Esíčko


Zařadili jsme se na konec fronty až úplně u hráz­ky. Odtud už to nadělení bylo vidět. Najednou jsem si nebyl úplně jistý, jestli jsem to vidět chtěl, ale vlítnout do tohohle bez dívání by bylo na Dar­wino­vu cenu.

Voda mezerou mezi hrázkou a vysokým břehem proudila přímo na strom vyrůstající ze břehu. Šplhala se po kmeni asi do výšky jednoho metru a celý mohutný proud se od něj odrážel přímo na další strom, rostoucí uprostřed potoka pod hrázkou, a teprve od něj zpět do koryta. O druhý strom se voda tříštila a stříkala vysoko do výšky.

Koryto potoka pod esíčkem bylo poseto cvak­nutými loděmi a plavajícími posádkami, které vy­lévaly vodu a rychle nasedaly, aby uvolnily místo novým poraženým. A pomalu na nás přicházela řada. „Až na tebe zařvu, tak přitáhni, jako kdyby
to mělo bejt naposled,“ povídám Dině. Loď před ná­mi zamířila k pěnící vodě.

„Á hop!“ zavelel jsem. Loď chytl proud, dvě zabrání a nebylo cesty zpět. Příď se zhoupla v hlubokém vodním příkopu před prvním stromem. „Ber!!!“

2017
Vodácké duše

(DPC 279,- Kč)

přímo od nás jen za

188,– Kč

Hrdinové selhávají a jiní se rodí, když se údolím žene smrtelné nebezpečí.

Co číhá za tajemnou mlhou? Jaká oběť usmíří ducha v Rožmberku?

Jak může lov na sumce skončit střelbou? Komu může pes po smrti nosit trepky?

A jak se dostanete domů, když bydlíte od řeky několik světelných let?


 

Ukázka z povídky

Hrdinové a Machři


„Pádluj k nám, pádluj k nám! Slyšíš? Zaber!“

Kluk zoufale hrabal rukama do kalný vody a voda ho unášela blíž a blíž ke smrku v soutěsce.

Flint proletěl kolem bezradných rodičů, obtočil konec koňadry kolem kmenu vrbičky na břehu a s druhým koncem se vrhnul do proudu. Stačilo mu pár kraulových temp a byl u raftu. Vysoukal se do něj a zkoušel se i s lodí přitáhnout ke břehu. K jeho smůle byla síla proudu, přiživeného průtrží mračen, moc silná, takže to nedokázal, ale aspoň zastavil odplouvání člunu. Bylo mu jasné, že takhle dlouho nevydrží a opičáka na břehu, ani nikoho z jeho kumpánů nenapadlo popadnout provaz a vytáhnout je.

Zbývala jenom jediná možnost.

Skočil i s klukem do vody a ponechal raft jeho neblahému osudu.

Drž hubu a pádluj

(DPC 269,- Kč)

přímo od nás jen za

182,– Kč

 Ťukání pádel o boky lodí se mísí s kouřem a zpěvem od večerního ohně a letní lásky i hloupé náhody řádí jako černá ruka.

Nad Ďáblovým ostrovem se právě začala stahovat mračna.

Vyčerpaný vodák táhne loď bažinou. A stmívá se.


 

Ukázka z povídky

Teče tudy řeka

„Tohle? Je tam zabalák!“ zavyl Kejda. „Nikdy! Zastav! Vystupuju!“

„Nekecej a pádluj!“ zaječel torpédoborec Magdalena. „Ber to rovně!“

Kejda mrsknul pádlo do lodi a připravil se ke skoku přes palubu.

„Sedni!“ zavrčela Magdalena. „Sedni a drž klapačku! A vopovaž se skočit!“

 …

Ukázka z povídky

Bráška

„POMÓÓC! POMÓÓC!“
Vyhrnuli jsme se před hospodu
s fakt neotřelým názvem Černá slepice a rozběhli jsme se liduprázdnou ulicí k mostu, hele. Odtud se ozejval ten křik.

„POMÓÓC!“
Stejně je hrůza, že v malejch
městech nepotkáš přes poledne vůbec lidi. Asi to vážně bude tím, že venkovani pořád udržujou zvyk trávit pracovní dny v práci, jak suše poznamenal Kyborg, když jsme tu přistávali snašima kánoema, že jako dáme oběd, jo – u Černý slepice – v nejtotálnější hospodě na celý
Ohři.

„POMÓÓC!“

Trosečníci řek

(DPC 279,- Kč)

přímo od nás jen za

182,– Kč

V povídkách padají stromy, praskají pádla, kradou se rafty a mystický trosečník vodáka zmámí táhnout proti proudu až do poslední hospody.

Navečer vzduch zavoní kouřem z ohňů a Duch řeky ulehne pod svou kánoi.

Někde daleko v budoucnosti Poslední vodák právě našel svou první loď.


 

Ukázka z povídky

Reklamace

Situace, která vznikla, měla jen dvě řešení. Jarin si to jasně uvědomoval.

Jedním bylo otočit loď opět proti proudu a celý manévr zopakovat. Druhým řešením bylo zabrat a dostat se do ústí propusti s rizikem, že loď najede do propusti šikmo. Jarin se ohlédl. Za ním, v tišině nad jezem, čekalo dalších třicet lodí na průjezd a Jarin odmítl zařadit se znovu na její konec a trdlovat ve frontě dalších dvacet minut.

„Zaber!“ zařval.

Bagrem obnažený pilíř byl už tak blízko, že na něj dosáhla pádlem. Píchala vodu ze všech sil, aby dostala loď do proudu v ústí propusti.

Oba proudy se o loď podělily. Voda vnikající do propusti uchopila špičku lodě se Stázkou a proud propadající do trhliny se zmocnil zádi. Společnou silou přitáhly bok lodi k betonu pilíře a ta se začala silou působící z obou stran bortit. Zlomená loď navalená na oblé čelo pilíře začala nabírat vodu a ta jí tlačila pod hladinu.

Říční polobozi

(DPC 279,- Kč)

přímo od nás jen za

188,– Kč

Říční polobůh Vydroš skáče pro chmatáky pod jez, černý zabiják zjišťuje, že český jez je nebezpečnější než válka, koncertní mistr objevuje nástrahy vodáckého ladění a démonický patron řeky nachází oddanost až za hrob.

Ve tmě pod Prahou nasranej chlápek právě nastartoval motorovou pilu...


 

Ukázka z povídky

Terapie vodou

Pádlo bylo naštěstí v těch místech dostatečně kluzké od olejnaté vody, a tak se Šimonovi s vypětím sil podařilo vyrvat ho neznámému ze sevření. Máchal jím ve tmě sem a tam a nejspíš toho šíleného mužského znovu zasáhl, neboť ten vydal rozlícený skřek. Šimon znovu ťal, tentokrát už zcela bez zábran, a pak už byl slyšet jen pád těla do rozbouřené vody.
Jekot rázem utichl. Trvalo pouhých pár vteřin, než se hladina potoka srovnala a opět se nevšímavě rozběhla k Vltavě.

„Kde je?“ kňučela Markéta. Loď doslova vibrovala jejím strachem.

„Já nevím,“ vydechl Šimon přerývavě, ostražitými pohyby pádla prozkoumával tmu jako nevidomý slepeckou holí a násilím se nutil ke klidu. Téměř nedýchal, jak bedlivě naslouchal vodě běžící kolem nich.

Pak se tma rozeřvala ohlušujícím rachotem motorové pily.

„Svině,“ zaznělo pomstychtivě z mnohem větší blízkosti, než Šimon doufal.


Kenyho volej je pro mě signálem, že vodáctví žije. Kde by byly vzpomínky říčních vlků, krásných háčic a další vodácké havěti, kdyby nevznikla úžasná Pígova iniciativa. A tak díky jemu a těm vodákům, kteří jsou obdařeni darem literárním, máme možnost se zatajeným dechem číst příběhy autentické, tak jak je napsal sám vodácký život. Ať jich je co nejvíc a přináší nejenom radost, ale i zachycení toho, jaké to na vodě opravdu je.
Míla Pražákzakladatel Padlo.cz, Dronte.cz a Vodáckého muzea ve Zruči nad Sázavou

server

půčovna lodí

…Povídky knih Trosečníci řek a Drž hubu a pádluj jsou střípky zážitků z cest, z vodáckých akcí, psané lidmi, kteří jsou jen romantickými dušemi a možná poslední vodáckou či trampskou generací. Mnohdy perem neumělým, ale o to upřímnějším a nemyslete si, že zde nenajdete krásu slova. Ba naopak,čtete a spolu s autory pijete lačně mléko mlh pod jiskřícím vesmírem s šálou Mléčné dráhy… Pokud patříte k lidem, kteří nezapomněli jak hřeje letní slunce, chladí voda z řek a povzbuzuje rum, když Vás zima roztřese, pak si povídky určitě rádi přečtete, i když nenarazíte na složité zápletky, litry krve či dramatické přestřelky. Najdete zde něco o lidské duši, snech a přáních, která se dneska zdají být tak naivní… a přesto se pro mnohé z nás staly životním krédem.
Eidalonwww.cbdb.cz 22.3.2014
Úžasná knížečka, na kterou jsem narazila čistě náhodou - jak jsem tak bloumala v knihovně mezi regály. Je věnována autorovi "vodácké bible", Zdeňku Šmídovi. Přečetla jsem ji na jeden zátah a okamžitě se mi vrátily všechny vzpomínky na Lužnici a Hron, které jsem coby háček-začátečník sjížděla. Miluju knížky, které mi vracejí krásné vzpomínky ...
Fabiennewww.cbdb.cz 26.6.2012

recenze knihy Trosečníci řek na knižním serveru
Svět mezi řádky

Od té doby, kdy jsem dočetl poslední knížku Zdeňka Šmída, velkého guru vodácké literatury, jsem nečetl vlastně ani nenarazil na žádnou vodáckou povídku. Proto jsem se zájmem otevřel knížku „Drž hubu a pádluj!“. A hned v první povídce na mně promluvil Zdeněk, jeho styl vyprávění, metafory i použité vodácké výrazivo. Nejprve mně trochu zatrnulo: tak teď budu číst 150 stránek pseudošmída. Pak jsem se ale do Šklíbiny povídky „Teče tudy řeka“ začetl a řekl si: vlastně proč ne?! Zdeněk Šmíd na všech lidech, kteří jeli skutečnou vodu a ne jen dvoudenní sjezd kousku řeky organizovaný nějakou cestovkou, zanechal nesmazatelný otisk, tak proč se k tomu nepřiznat i ve vlastní tvorbě. Navíc v dalších povídkách už jsem na to zapomněl a co nová povídka, to další příjemné překvapení. Povídky psané podle skutečných zážitků na vodě střídaly příběhy vzniklé jen v bujné fantazii tvůrců. No a právě ta různorodost způsobila, že jsem se na každou další povídku začal těšit. Tak člověk při čtení někdy zažívá dèja vu, chvílemi se zase přistihne, že si pod jednou z postav představuje konkrétní holku, kterou by zase někdy rád potkal, nebo se vrací do dob, kdy hltal romány o kapitánovi Flintovi a podobných exotech. Shrnuto: Kenyho VOLEJ je skvělý počin, vodáci pište a „LIDÉ ČTĚTE!“
Zdeněk Junekrežisér legendárního prvního vodáckého filmu "Statisticky průměrný vodák"

Zdeňkův film
Statisticky průměrný vodák:

Povídky se četly moc dobře, většina z nich byla i vtipná a bavila mě. Knížku jsem četla do čtenářské výzvy, jinak bych se k ní nedostala. Takže jsem i ráda, povídky moc nečtu, tak to byla milá a vítaná změna.
Zdazilekwww.databazeknih.cz 29.7.2016

recenze knihy Říční polobozi na knižním serveru
Svět mezi řádky

Když už je dnešní doba jaká je a lidé jsou líní nejen psát, ale i číst, je chvályhodné, že se stále najde někdo, kdo se o literaturu (ve skutečném slova smyslu) s vodáckou tematikou zajímá, stará a rozvíjí ji. Z mého pohledu jsou jednoznačně všechny tři knihy nedílnou součástí každé poctivé české vodácké knihovny a každý kdo takovou vlastní bude z povídek nadšen.
Petr Snížák Snížekšéfredaktor vodáckého časopisu Pádler

vodácký server a časopis

(dříve HYDROmagazín)

Již od útlého mládí, kdy jsem navzdory školnímu memorování objevil krásu a vznešenost Cervantesova Dona Quijota, obdivuji lidi, kteří se s dřevěným kopím rozjíždějí proti větrným mlýnům, neb jsem zjistil, že není větších válečníků. A jsem navýsost šťastný, že právě v Tobě jsem jednoho z nich poznal. Z ničeho jsi vydupal záležitost, která nejen lidem od vody zůstane v knihovnách, či knihovničkách, navíc na médiu, které nelze přepálit. Náš společný guru, Pan spisovatel Zděnek Šmíd by z Tebe měl radost. Stejně, jako ji mám já. Držím Ti palce a těším se na cokoliv dalšího z Tvého Kenyho voleje!
Honza Brožmuzikant, sk. Devítka a Žalman& spol.

folková skupina
Devítka

Na to, že povídky píší vodáci a ne žádní spisovatelé (i když někteří toho třeba napsali víc), mě kniha mile překvapila. U některých povídek jsem měla slzy v očích, protože byly smutné, u jiných mi tekly slzy od smíchu. Na chvíli jsem se vrátila do předloňského léta, kdy jsem si poprvé ve značně pokročilém věku vyzkoušela, jaké je to na vodě. Škoda, že se žádná z povídek neodehrávala v té části Vltavy, kterou znám, a nemohla jsem si ji tedy alespoň v duchu znovu "proplout", ale vodáckých sbírek vyšlo víc, tak třeba v některé další...
Marivawww.databazeknih.cz 18.1.2016

Stáhněte si 120 stran vítězných povídek
nebo audiopovídku v MP3 ZDARMA!

EBook obsahuje ukázky povídek ze všech čtyř knih, z každé dvě až tři – v PDF, ePub nebo MOBI. Získáš také přístup k MP3, do které jsme nechali namluvit jednu povídku od kamaráda Belmonda se skvělým hlasem a brněnským přízvukem 🙂

MP3 ukázka

Vodácké zpěvníky

Vodácký zpěvník 1

DPC 110,– Kč

80,- Kč

Písně k poslechu:

Vodácká odborná (Hop Trop)

Píseň smolařskejch plavců (Samson a jeho parta)

Obluda (Hop Trop)

Až mi bude dvacet let (Samson a jeho parta)

Píseň pro šedivou hlavu (Samson a jeho parta)

Černá lodice (Hop Trop)

Vodácká holka (Samson a jeho parta)

Rozpočítávadlo (Hop Trop)

Poplujem spolu (Samson a jeho parta)

Franta a pádlo (Samson a jeho parta)

Dálko daleká (Hop Trop)

Modlitba vodáka (Samson a jeho parta)

Vlci (Hop Trop)

Temný vody (Hop Trop)

Ej, háčku (Samson a jeho parta)

Mokrý duše (Hop Trop)

Lásky (Hop Trop)

Překvápko I. (Hop Trop)

Překvápko II. (Zdena Kučerová na melodii písně Překvápko I.)

Nad ránem (Samson a jeho parta)

Jez (Ivan Mládek)

Na Žampachu (Ivan Mládek)

Berounka teče (Ivan Mládek)

Jede keňu Svratkou (Ivan Mládek)

Vltavu nám přehradili hrází (Ivan Mládek)

S proudem si plout (Michal Tučný)

Vodácká (T. E. Band) začátek písně na patnácté minutě

Háček (M. Filsak)

Jen málo stop (M. Filsak)

Slavný lodě (M. Filsak)

Naše řeka (Buvol)

Flotila z Berounky (Buvol)

Rum (Buvol)

Pracovní píseň o vynalézavém vodákovi a přítulném kameni (Hluboké nedorozumění)

Mandarín, pomeranč a ti druzí (Hluboké nedorozumění)

Pádlo (Magison)

Touhle řekou plout (Magison)

Vítr nad Berounkou (Gladly S.W.)

Loď, pádlo, chlast a žrádlo (Poslední štych)

Pádlo (Akáty)

Pozor jez (Tři sestry na melodii písně Bílý jezdec)

Vodácký zpěvník 2

DPC 110,– Kč

80,- Kč

Písně k poslechu:

(uveden je interpret, v jehož podání píseň je)

Louisiana (Hop Trop)

Hej! Kapitáne! (Hop Trop)

Jasný jak facka (Hop Trop)

Fajn džob (Hop Trop)

Škrábej (Hop Trop)

Lodníkův lament (Hop Trop)

Aby nás voda nesla (Hop Trop)

Vor (Hop Trop)

Morgan (Wabi Daněk)

Fram (Wabi Daněk)

Hudsonský šífy (Wabi Daněk)

Černá řeka (Hoboes)

My jsme kluci od vody (Ivan Mládek)

Flám (T.O. Karabina a T.O. Rowers)

Old Polina (Great Old Sea)

Bessie (Michal Tučný)

Řeka zpívá (Špunt)

Až se má loď zpátky vrátí (Waldovy Matušky)

Cesta mořem (Waldemar Matuška)

Líbám Tě dnes naposledy (film Dobrodružství šesti trampů)

Hej, šup námořníci (T.O. Bandoleros)

Řeka nás volá (Settleři)

Řeka hučí (Rackové 1985)

Kánoe (Duo Červánek)

Bílé kanoe (Přístav - PECKA!)

Vzpomínka na Svatojánské proudy (Westmeni)

Kapitáne, kam s tou lodí (Pavlína Filipovská)

Vodácká (Trilobajt)

Loďka (Kamilkadze)

Vodácká (Byzoni)

Po řece dolů (Náplava)